Haber Detayı
19 Şubat 2017 - Pazar 20:25
 
Aziziye’den Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Yeni Türkiye” paneli
ERZURUMŞEHİR/Aziziye Belediyesi ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Erzurum İl Temsilciliği tarafından düzenlenen “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Yeni Türkiye” paneli büyük ilgi gördü.
ERZURUM Haberi
Aziziye’den Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Yeni Türkiye” paneli

Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü Konferans Salonu’nda düzenlenen ve moderatörlüğünü Araştırmacı Yazar Tarkan Zengin’in yaptığı panele, TV Programcısı Erkan Tan, 25. Dönem AK Parti Şanlıurfa Milletvekili ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı ile Gazeteci-Yazar Fadime Özkan konuşmacı olarak katılarak sunum yaptılar. Panele, AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Eyüp Tavlaşoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız, AK Parti Aziziye İlçe Başkanı Gürbüz Keleş, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Erzurum Şube Başkanı Orhan Akgüloğlu, TÜGVA Erzurum İl Temsilcisi Mustafa Kahveci, kamu kurum ve kuruluşlarını yöneticileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, muhtarlar, teşkilat mensupları ve vatandaşlar katıldı.

ORHAN: ÇOK DAHA GÜZEL VE MÜREFFEH YARINLAR ÜLKEMİZİ BEKLİYOR

Panel öncesi bir konuşma yapan Başkan Orhan, Ak belediyecilik anlayışıyla hareket ederken, Türkiye’nin gündemini ilgilendiren konularla ilgili organizasyonlar gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye’nin hükümet sisteminin değişmesi, daha güzel, daha iyi yarınlar açısından 16 Nisan’da yapılacak olan referandumun çok önemli olduğuna işaret eden Başkan Orhan, “Bu sistemle ilgili kafamıza takılan soruları, bilmemiz gereken konuları işin ehillerinden, işin üstadlarından öğrenmemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Aziziye Belediyesi olarak daha önce 2016 yılının mayıs ayında başkanlık sistemi ve yeni Türkiye konulu bir panel düzenlemiştik. O zaman da ülkemizde bir sistem değişikliğine ihtiyaç olduğunu biliyorduk ve bu konuyu ilçe gündemimize taşımıştık. Maalesef 2016 yılının temmuz ayında hiç de istenmeyen bir durumla karşı karşıya kaldık. Bir takım kendini bilmezler, darbe teşebbüsünde bulundu, başarılı olamadılar. Biz kurucu genel başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yolunda yürüyoruz. 16 Nisan’da da milletimizin ‘evet’leriyle taçlandıracağı bir sistem değişikliğiyle Türkiye’de çok daha güzel ve çok daha müreffeh yarınlara kavuşacağımızın farkındayız. Bu konuda toplantılar düzenlemenin, istişareler yapmanın ve hele hele alanında uzman ehil kişilerin bizleri aydınlatmalarının çok çok önemli olduğunu biliyor ve kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

KAHVECİ: TÜRKİYE’NİN GELECEĞE BUGÜNKÜ SİSTEMLE TAŞINMA ŞANSI YOK

TÜGVA Erzurum İl Temsilcisi Mustafa Kahveci de, yeni Türkiye’nin yarınlarını, geleceğin mihenk taşı olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni konuşmak için alanında uzman kişilerle bir araya geldiklerini hatırlattı. Kahveci, “Sivil yönetimin vesayetçi yapılara karşı güçlü olması, ekonomik ve güvenlik politikalarının daha etkili yürütülmesi bakımından milli iradenin daha fazla güçlenmesi gerektiği, bir süredir yaşadığımız sıkıntılarla beraber daha fazla anlam kazanmıştır. Türkiye büyüyor gelişiyor. Hem büyümüş, hem de büyüme potansiyeli olan Türkiye’yi daha ileri taşıyacak sağlam geniş bir binaya taşınmamız gerekiyor. Hepimiz farkındayız ki, Türkiye’nin artık geleceğe bugünkü sistemle taşınma şansı yoktur. Bizler Türkiye’yi daha istikrarlı bir ülke haline getirmek, dünyada daha fazla söz sahibi yapmak için sivil inisiyatifin ve halkın görevinin fazla olduğunu biliyoruz. Daha hızlı yürümek ve daha hızlı kalkınmak ve gelişmek için, ayağımızdaki prangaları çıkarmak zorundayız. Bilsinler ki, bizler bu topraklar üzerinde plan yapanların planlarını başlarına çevirecek Allah’a iman etmişiz. İnanıyoruz bu süreçten de galip gelecek olan milletimiz ve ülkemizdir. Milletimizle birlikte bu yolda kararlılıkla, sabırla ve cesaretle yürümeye devam edecek, dünya mazlumlarının umudu olan Türkiye’yi hak ettiği yere ve hedeflere doğru taşıyacağız.” diye konuştu.

TAVLAŞOĞLU: CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ İYİ ANLATILMALI

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanvekili Eyüp Tavlaşoğlu da, bu toplantılarda yapılacak olan sistem değişikliğinin neler getireceğinin ortaya çıkacağını kaydetti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin iyi anlatılması gerektiğinin altını çizen Tavlaşoğlu, “Türkiye’nin kuruluşundan itibaren sistem konusunda hep cumhurbaşkanlarıyla başbakanların çatışmasına sahne olmuştur. 2002 yılından önce ülkemizin yaşadığı sistem sorununu hepimiz biliyoruz. 2002 yılında 10 yaşında olan gençler bugün 25 yaşındalar. Bunlar Türkiye’nin çok önemli bir bölümünü oluşturuyor. Son yapılan seçimler döneminde internette arama motorlarından en fazla aranan kelime ‘koalisyon nedir?’ olmuş. Gençlerimizin 2002’den önce koalisyonların getirdiği sorunları, ülkemizin yaşadığı sıkıntıları bilmediği gibi, o dönemlerde parti başkanlarının iktidar ortağı olmak adına, ne kadar sistem dışı çirkin oyunlar içerisine girdiklerini gençlerimiz bilmiyor. Bu konuda konuşmacıların aydınlatacağını inanıyorum.” şeklinde konuştu.

ZENGİN: ANAYASALAR SADECE HUKUKİ METİNLERDEN İBARET DEĞİLDİR

Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. Paneli yöneten Tarkan Zengin, Türkiye’de yıllardan beri bir anayasa değişikliğinin hep tartışıldığını, ama nedense yeni bir anayasanın bir türlü yapılamadığını belirtti. “Çünkü anayasayı yapanlar anayasa eliyle, bir iktidar oluşturdular ve bu iktidarı da kaybetmek istemiyorlar.” diyen Zengin, “Ancak şunu bilelim ki, beş generalin yaptığı anayasa 80 milyona ulaşmış Türkiye’nin, bugün ekonomik, demokratik kriterler açısından Türkiye’yi geleceğe taşıyacak bir yapısı yok. O nedenle yeni bir anayasa gerekiyor. Biz uzun zamandır yeni bir sistem, başkanlık sistemini tartışıyorduk. Ancak Milliyetçi Hareket Partisi’nin Genel Başkanı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi önerdi. 18 maddelik bir sistem ortaya çıktı.” ifadelerini kullandı. Anayasanın sadece hukuki metinlerden ibaret olmadığına işaret eden Zengin, “Anayasalar aynı zamanda bir ülkenin vizyonunu, gelecek tasavvurunu, yine bir ülkenin içinde bulunduğu mevcut durumunu anlatan toplumsal metinlerdir. Neden ihtiyaç vardır diye sorarsanız, ilginç bir şey, 12 Eylül anayasasını yapanları biz yargılandı. O darbeyi yapan paşaların rütbeleri söküldü, ceza verildi. Ama hala onların yaptığı anayasayla 2017’nin Türkiye’sini yürütmek istiyoruz. Bu çok garip bir durum ve bundan artık kurtulmamız lazım.” dedi.

PROF. DR. BAĞLI: 15 TEMMUZDA BİR CESARET ÖRNEĞİ GÖRDÜK…

Panelistlerden Prof. Dr. Mazhar Bağlı, 15 Temmuz gecesi dünyanın hiçbir toplumunda görülmeyecek, başka hiçbir sosyolojinin üretemeyeceği, bir cesaret örneği ve ülkesini savunma kahramanlığı mücadelesi verildiğini vurguladı. Prof. Dr. Bağlı, “15 Temmuz’da köprünün üzerinde bir hanımefendi tankın üzerine doğru yürüyor. Gözünüzde canlanmıştır, sırtında çanta olan hanımefendi ve her adım attığında bir kurşun sıkıyorlar. O kurşunların üzerine yürümeye devam ediyor. Bu normal şartlarda cesaretle falan açıklanacak bir durum değildir, insani durum değildir. Çok cesur bir insan olursunuz ama ölümün üstüne kimse gidemez. 13. kata çıkıp alçaktan uçan uçağa kafa atıp düşüp şehit olan bir insan yeryüzüne gelmiş değildir bizden başka. Tankın önüne yatmak gibi bir hasletimiz var, top mermisini eliyle tutmak gibi bir hususiyetimiz var. Biz kurtuluş savaşını da aynen böyle kazandık. Erzurumlular, Urfalılar Antepliler bu işi çok iyi bilirler.” diye konuştu.

Kaynak: (ERZURUM ŞEHİR GAZETESİ) - ERZURUM ŞEHİR GAZETESİ Editör:
Etiketler: Aziziye’den, Cumhurbaşkanlığı, Hükümet, Sistemi, ve, Yeni, Türkiye”, paneli,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir