Haber Detayı
02 Aralık 2016 - Cuma 20:19
 
Başkan Korkut: "Benim engelli arkadaşım var"
ERZURUMSEHİR/Erzurum Merkez Yakutiye İlçe Belediye Başkanı Ali Korkut, 3 Aralık Engelliler gününün yeniden "engelleri kaldırma" için başlangıç olmasını isteyerek insanları, hiç olmazsa bir engelli arkadaş edinmeye çağırdı.
ERZURUM Haberi
Başkan Korkut:

Yakutiye Mecidiye İlköğretim Okulu ile Erzurum Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nin düzenlediği etkinlikte 50 engelli çocuklar bir araya gelen Ali Korkut, onlarla oyun oynadı, hediyeler verdi. Engelli öğrencilerin hazırladığı etkinlikleri izleyen Korkut, insanları daha duyarlı olmaya çağırdı.
Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle engelli öğrenciler ile bir araya geldi. Öğrencilere, çektirdiği resimlerin baskısının yapıldığı tişört ve birer takım eşofman hediye eden Ali Korkut, gün için hazırlanan etkinliklere de eşlik etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Zinnur Şimşek, Mecidiye İlköğretim Okulu Müdürü Uğur Bingöl ile Erzurum Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Kasım Karaca, öğretmenlerinde katıldığı Mecidiye İlköğretim Okulu salonunda yapılan etkinlikte 50 engelli öğrenci tarafından hazırlanan pandomin gösterisi, yöresel kıyafetlerle oynadıkları ham çökelek türküsünü izleyen Ali Korkut, zihinsel, bedensel engellerin anlamak, farkında olabilmek için bir engel oluşturmadığını hatırlattı.
Benim engelli arkadaşlarım var
Engeliler gününe özel etkinliği izleyerek öğrencilerle birlikte vakit geçiren Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, engellilerin bir engel, yada ayıplanacak algısının insanlığın utanılası tavrı olduğunu belirterek "Bugün için çağrı yapıyorum, hepimiz çevremizde en az bir engelli arkadaş edinelim, zaman zaman onunla sohbet edelim, hatırını soralım. Bir istatistik görmüştüm; Türkiye’de her 100 evden beşinde engelli bir vatandaşımız varmış. Yapılan bazı özel araştırmalarda 80 milyonluk nüfusumuzda ortalama 1 milyon kişinin engelli vatandaşlarımızı hakir gördüğünü öğrendim. 80 milyonluk ülkemizde nüfusumuzun 4’te birine yakın kesimi engellilerle dostluk kuruyor ve onlara yardımcı oluyormuş. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde arayıp halini hatırını soracağınız bir engelli dostunuz, arkadaşınız olmalı. Bu insanlara acımak, hakir görmek, yok farz etmek bizim insanlığımız için utanılacak durumdur. Gelin hepimiz bir engelli arkadaş edinelim, benim çok arkadaşım var" dedi.

Kaynak: (ERZURUM ŞEHİR GAZETESİ) - ERZURUM ŞEHİR GAZETESİ Editör:
Etiketler: Başkan, Korkut:, "Benim, engelli, arkadaşım, var",
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir