Haber Detayı
14 Mart 2017 - Salı 14:13
 
ERZURUM-CAPE TOWN KARDEŞ ŞEHİR PROJESİ
ERZURUMŞEHİR/Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı mirasının derin izlerinin yer aldığı Cape Townkenti (Güney Afrika Cumhuriyeti'nin üç başkentinden biridir) ile kardeş şehir olacak.
ERZURUM Haberi
ERZURUM-CAPE TOWN KARDEŞ ŞEHİR PROJESİ

Başkan Mehmet Sekmen’in önerisiyle geçen yıl düzenlenen etkinlikte hayatının bir bölümünü Güney Afrika’da geçiren Ebubekir Efendi, “Erzurum’dan Güney Afrika’ya Bir Osmanlı Âlimi: Ebubekir Efendi” adlı programla anılmıştı. Seyyid Ebubekir Efendi'nin ailesi vasıtasıyla Cape TownBelediye Başkanı Patricia de Lille’ye selam yollayan Başkan Sekmen’in ‘Kardeş Şehir Projesi’ Güney Afrika’da büyük bir memnuniyet oluşturdu. Başkan Sekmen, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti: “Erzurumlu Osmanlı âlimiSeyyid Ebubekir Efendi'nin 1862 yılında Ümit Burnu’na gönderilmesinin üzerinden 160 yıl geçmesine rağmen onun Güney Afrika’da bıraktığı Osmanlı mirası halen daha canlılığını koruyor. Ebubekir Efendi, Güney Afrika’da bulunduğu uzun yıllar içerisinde hasret duyduğu memleketi Erzurum’a olan özlemini, Ümit Burnu’nda satın aldığı taş konakla yaşatmış ve Erzurum adlı bu taş konak halen Cape Town’da Ebubekir Efendi’nin 1880 yılında vefatıyla kurulan Osmanlı Spor Kulübü, Camisi, Mezarlığı ve halen yaşayan bir gelenek olan Osmanlı fesiyleGüney Afrika İslam toplumuna damgasını vurmuştur.”

 

ERZURUM’DAN GÜNEY AFRİKA’YA UZANAN KÜLTÜR KARDEŞLİĞİ

Başkan Mehmet Sekmen, Erzurum’dan Güney Afrika’ya kurulan kültür kardeşliğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ebubekir Efendi’nin halen hayatta olan en yaşlı torunu HişamNimetullah Efendi, eşi Fatma Efendi ve Cape Town Üniversitesi’nden tarihçi Halim Gençoğlu, Cape Town Belediye Başkanı Patricia de Lille ile görüştü. Mevkidaşım Hanımefendi Lille projemizden büyük memnuniyet duyacağını ifade etmiş. Lille ayrıca, bu konuda fevkalade müteşekkir olduğunu da söylemiş. İnşallah iki şehir arasındaki münasebetleri geliştirmek adına Cape Town’a gideceğim. TİKA, Kültür Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü’nün katkılarıyla, Cape Town'da Ümit Burnu’nda yaşayan Osmanlı kültürel mirasının korunması adına Ebubekir Efendi’nin müzesini de açacağız.”

Kaynak: (ERZURUM ŞEHİR GAZETESİ) - ERZURUM ŞEHİR GAZETESİ Editör:
Etiketler: ERZURUM-CAPE, TOWN, KARDEŞ, ŞEHİR, PROJESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir