Haber Detayı
01 Şubat 2017 - Çarşamba 13:47
 
Kılıç'ın söylediği çıktı
ERZURUMŞEHİR/Çat Belediye Başkanı Kılıç, 2016 yılı öngörüsü ile hedefi tam 12'den vurdu.
ERZURUM Haberi
Kılıç'ın söylediği çıktı

Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç, "Çok yakında ilçemiz artık göç vermeyecek, tam tersine göç alacak. Çünkü 2014 yılından bu yana yaptığımız çalışmalar meyvesini vermeye başladı" dedi. 
Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç, 2016 yılına ait Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS)  sonuçlarını değerlendirdi. Erzurum'un Çat ilçesinin 2014 yılında kaybettiği nüfusun 687 olduğunu hatırlatan Başkan Kılıç, "2015 yılında bu rakam kısmen gerilemiş ve 663'e düşmüştür. Geçtiğimiz yıl için bizim öngörümüz, nüfus kaybının azalacağı yönünde olmuştu. Hal böyle iken; 2016 yılında Çat'ın nüfus kaybı neredeyse yüzde 60 oranında azalmış ve 264'e gerilemiştir. Göç, Çat ilçemizde artık frene basmış vaziyettedir. Hedefimiz ilçedeki göçü tamamen durdurmak ve Çat'ı tam tersine göç alan bir yerleşim merkezi haline getirmektir" diye konuştu. 

BAŞKAN KILIÇ: İLÇEYE CAZİBE KAZANDIRIYORUZ  
Göçle mücadelede en önemli faktörün "cazibe" olduğunun altını çizen Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç, "Göreve geldiğimiz günden bu zamana kadar yaptığımız çalışmaların tamamı, ilçemizin cazibesini ve çekim alanını artırmaya yönelik olmuştur. Bunda da büyük başarı kaydettiğimiz ortadadır. 2014 yılına kadar sürekli yüksek oranlarda nüfus kaybeden ilçemizdeki göç hızı, 2016 yılı sonu itibariyle yüzde 60 oranında azalmıştır. 2017 yılına ait sonuçlar açıklandığında Çat'ın nasıl bir cazibe kazanmış olduğunu herkes görecek" ifadelerini kullandı. 
Çat'ın son 3 yıldır fiziki manada çok büyük bir değişim geçirdiğinin altını çizen Kılıç, "Değiim demek, cazibe demektir. Biz de Çat ilçemizi çok daha yaşanabilir bir hale getirmek için çalışıyoruz. İlçemizde memnuniyet oranı arttıkça, nüfus kaybı da sorun olmaktan çıkacaktır" dedi. 
Öte yandan Başkan Hikmet Kılıç, 2015 yılının nüfus sayım sonuçlarını değerlendirdiği geçtiğimiz yılın Ocak ayında, Çat'ta 2016 yılında göçün büyük ölçüde azalacağı öngörüsünde bulunmuştu.(Samet Özünal/Nokta25)

Kaynak: (ERZURUM ŞEHİR GAZETESİ) - ERZURUM ŞEHİR GAZETESİ Editör:
Etiketler: Kılıç'ın, söylediği, çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir