Haber Detayı
15 Ocak 2017 - Pazar 12:08
 
Palandöken'e Uzay Üstü Gibi Restoran
ERZURUMŞEHİR/Dünyanın sayılı kış merkezlerinden Palandöken'de, deniz seviyesinden 2 bin 700 metre yükseklikte uzay üssünü andıran 'Küre restoran' yapıldı.
ERZURUM Haberi
Palandöken'e Uzay Üstü Gibi Restoran

Dünyanın sayılı kış merkezlerinden Palandöken'de, deniz seviyesinden 2 bin 700 metre yükseklikte uzay üssünü andıran 'Küre restoran' yapıldı. Kafe bölümü hizmete giren restoranın müşterileri gondol, telesiyej veya kar üstü araçlarla taşınacak.

Özelleştirme İdaresi'nden teslim alınan Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezi için Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 60 günde 60 proje geliştirdi. Projelerden en dikkat çekicisi, Erzurum'un güneyinde Palandöken Dağının deniz seviyesinden 3 bin 185 metre yükseklikteki Ejder Tepesi'nin altındaki 2 bin 700 metre yüksekliğe, kayakçıların ve turistlerin ihtiyaçlarını karşılayacak Küre Restoran oldu. İlaçlı çamdan ahşap zemin üzerine oturtulan tesis güneşe, kara, soğuğa ve rüzgara dayanıklı malzemeden yapıldı. Gece ve gündüz kayak yapanlar ile kar manzarasında keyif yapmak isteyenler hem kayakçıları izleyecek, hem de Erzurum manzaralı tesiste çay- kahve içip, sucuk- ekmek yiyebilecek.

250 KİLOMETRE DÜZGARA DAYANIKLI

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Ejder A.Ş. tarafından yaptırılan ve işletilen  tesis, sömestir tatiliyle birlikte restoran ve kafe olarak hizmet verecek. 250 kilometre hızdaki rüzgara dayanıklı olan tesis, çelik kargas üzerine yaptırıldı. Türk mühendislerinin başarısı olarak 20 metre çapında, 10 metre yükseklikte yarım küreyi andıran sosyal tesisin ilk etapta kafe bölümü hizmete açıldı. Toplam 330 metrekare kapalı alanı bulunan, üzeri Almanya'dan getirtilen şeffaf fiberglastan yapılan restoranda aynı anda 110 kişi yemek yiyebilecek. Küre restoranın müşterileri, gondol, telesiyej ve kar üstü araçlarla oteller bölgesinden taşınacak.(Haberler.com)

Kaynak: (ERZURUM ŞEHİR GAZETESİ) - ERZURUM ŞEHİR GAZETESİ Editör:
Etiketler: Palandöken'e, Uzay, Üstü, Gibi, Restoran,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir