Yazı Detayı
25 Mayıs 2019 - Cumartesi 17:51
 
ERZURUM’A GELEN TURİSTLERİ KAÇIRMAYIN…
Taner KILIÇ
erzurumsehirgazetesi@gmail.com
 
 

Merhaba sayın okuyucular bu haftaki yazımda Erzurum’da bulunan tarihi mekânları ticaret haneye çevirenler ile alakalı yazmak istiyorum.

Malumunuz bizim kendi memleketimiz asırlar önce yaptırılıp günümüze kadar gelen tarihi değerlerimizin git gide ziyaretçi kaybına neden olmaktadır.

Erzurum kalesinin uzun süredir tam olarak inşaatın bitmemesi Yakutiye medresesinin ticaret hanelerin arasında kaybolması artık vs.vs. Turistleri kaybediyoruz.

Erzurum kış turizminde başarılı olabiliriz, Fakat yaz ayları da Erzurum bir başka güzeldir. Kışın gezmeye gelen yerli ve yabancı turistler yazında geliyor ama geldiklerinde ne görsünler Yakutiye Medresesi’nin önü pazara çevrilmiş durumda bu ne kadar ayıp bir durum ayrıca pazarda Erzurum’u tanıtan ürünlerde satılmıyor buda başka bir sorun. Medresenin önü tıkamayın yabancı turist resim çekerse orada burada paylaşırsa rezil olduk bunun farkında mısınız, Sayın Yetkililer her şey para kazanmak değil tamam esnaf para kazanıyor iyide başka bir yer bulunabilir tahsis edilebilir.

Ayrıca merak ediyorum Orada satış yapan Esnaflar Erzurumlu mu?

Yakutiye Medresesi tarihi                        

Yakutiye Medresesi İlhanlı hükümdarı Sultan Olcayto döneminde Gazan Han ve Bolugan Hatun adına, Hoca Yakut Gazani tarafından 1310 yılında yaptırılmıştır. Anadolu'daki kapalı avlulu medreselerin en büyüğü olan Yakutiye Medresesi plan düzeni, dengeli mimarisi ve iri motifli süslemeleri ile Erzurum'un en gösterişli yapılarından biridir.

Tarihimize sahip çıkalım…

Kalın Sağlıcakla…

 
Etiketler: ERZURUM’A, GELEN, TURİSTLERİ, KAÇIRMAYIN…,
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir